Blogowanie jako praca? Tego początkowa historia blogowania wcale nie brała pod uwagę. Blogi były przecież jedynie wirtualnymi pamiętnikami i konia z rzędem temu, kto w życiu nie widział takiego osobistego bloga! Wiele osób pisało wtedy blogi na platformie Onet, ale były też inne platformy, które przyciągały do siebie jak magnes nastolatków i wszystkich, którzy chcieli wypłakać się i wyżalić trochę bardziej publicznie.

Blogowanie jako praca

Dzisiaj duże i małe firmy oszalały na punkcie blogowania, a co najważniejsze blogowanie stało się dla wielu szczęśliwców sposobem na zarabianie naprawdę dużych pieniędzy! Dlaczego właściwie blogujemy, co nam to daje i czy faktycznie można na tym zarobić? Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o WordPressie dla blogerów. Wypowiedzieli się wtedy blogerzy, którzy zachęcali do korzystania z tej platformy. Jednak nie tylko WodPress jest popularny w blogosferze. Można blogować wszędzie, a o opinie na temat blogowania i tego, jak zaczynaliście blogować poprosiliśmy Was na naszym facebookowym profilu. Jakie odpowiedzi otrzymaliśmy?

Radosna Chata

Zaczęłam blogować, bo miałam potrzebę „wygadać się”, „wyrzucić” z siebie sporo rzeczy. Zaczęłam na bloggerze. Dziś jesteśmy już na swoim.

Karolina Tuchalska – Siermińska 

To była potrzeba znalezienia okna na świat, swojej przestrzeni i wentylu bezpieczeństwa. Nie spodziewałam się, że to takie wciągające.

Dziewczyna z Czewujewa

Bo mnie znajomi namawiali i stwierdziłam, że łatwiej będzie opisać raz a porządnie i wszyscy przeczytają z takim samym przekazem, niż tłumaczyć każdemu osobno i niestety, tracąc przez to na jakości przekazu. Pisząc kilka razy to samo, już się nie da przekazać tylu emocji.

Polka w Bawarii
Zaczęłam blogować dosyć niedawno  Najpierw powołałam do życia Happiness collection, a parę dni temu Polka w Bawarii  Jak na razie używam bloggera, ale coraz bardziej poważnie myślę o tym, aby przejść na swoje.

Bling bling make up

Ja właściwie zaczynam, a tak dokładnie postanowiłam po prostu podzielić się swoją pasją.

Klaudia Natalia Jarych

Dlaczego zaczęliśmy blogować? Bo wierzymy, że każdy posiada unikatowe talenty. Nie każdy jednak jest świadomy drzemiącego w nim potencjału. Chcemy, aby lektura tego bloga pomagała w odkrywaniu siebie, a także dodawała motywacji do przekraczania własnych ograniczeń. Cel i główny motyw naszych działań to uskrzydlanie utalentowanych! Blogujemy na WordPressie.

Karolina Żebrowska

Najpierw z ciekawości i chęci posiadania takiego swojego wirtualnego pamiętnika (ale to było z 15 lat temu! :)), a potem, kiedy blogosfera przeszła sporą metamorfozę i blogi stały się czymś na serio – dlatego, żeby dzielić się swoją pasją, najpierw do mody, a teraz do kultury, książek i kreatywnych sposobów na spędzanie czasu. Na The Carolina’s Book sporo się zmieniło przez lata, dzisiaj jestem z niego bardzo zadowolona i w końcu jest tym, czym chciałam, żeby był.

Krótka historia blogowania

Jak to się wszystko zaczęło? Pierwszego bloga założył w 1997 roku John Berger. Dla swojego dziennika używał wtedy nazwy weblog. Potem nazwę skrócono i do dzisiaj internetowe ‚pamiętniki’ nazywane są blogami. Ot taka historia! A historia blogowania w Polsce? Od 1997 roku teksty blogowe miały być publikowane w serwisie Chip Online. Pierwszy serwis, który umożliwiał blogowanie za darmo, powstał w 2000 roku i był to nlog.org.

I takie blogi się zdarzały ?

Blogowanie jako praca w ogóle nie było brane pod uwagę, ale  kolejne platformy blogowe powstawały w następnych latach i tak można było blogować na wspomnianym już Onecie czy na blox.pl. A dzisiaj? Łooo matko! Blogi mają nawet swoje święto – 31 sierpnia! Nikt nawet nie wie, ile blogów tak naprawdę funkcjonuje w tzw. blogosferze. Rodzajów blogów też jest jak ‚mrówków’. Są to chociażby:

  • fotoblogi,
  • vlogi, 
  • tumblelogi,
  • spamblogi

Blogowanie jako praca – czy to możliwe?

Oczywiście! Wiele osób zarabia na blogowaniu i nie są to tylko osoby znane! Są też osoby, które podpowiadają, jak zarabiać na pisaniu w Internecie. Weźmy pod uwagę na przykład blog Agnieszki Skupieńskiej – To się opłaca. Jeżeli ktoś z Was jeszcze go nie zna, niech żałuje! Oprócz kursów i wydanej książki, Agnieszka publikuje na blogu statystyki, wskazówki i swoje doświadczenia związane z prowadzeniem bloga i zarabianiem w Internecie. Blogowanie i rozpoczęcia zarabiania na blogu to żmudna praca i jak w każdym przypadku trzeba poświęcić tu sporo wysiłku.

Artykuły sponsorowane oraz współpraca z markami są według ankiety Zarobki polskich blogerów i wydawców portali, najbardziej efektywnymi źródłami dochodów blogerów. Jak jeszcze można zarabiać na własnym blogu? To tylko kilka przykładów dla osób, które jeszcze się wahają:

  1. Reklamy AdSense – dopasowywane do treści na blogu. Bloger zarabia, gdy czytelnik kliknie w reklamy.
  2. Programy afiliacyjne – na blogu opisujemy czy linkujemy produkt danej firmy. Każde zamówienie produktu to prowizja dla prowadzącego bloga.
  3. Whitepress – platforma dla osób, które oferują pisanie tekstów gościnnych,eksperckich w swoich serwisach, ale także dla osób, które takie teksty chcą zamawiać.
  4. Sprzedawanie własnych produktów na blogu – dużą wiedzę z tego zakresu można uzyskać na blogu To się opłaca.
  5. Współpraca z markami – tutaj największą szansę mają już dość znane blogi i blogerzy, którzy wypracowali sobie już jakąś pozycję.

Podajemy Wam też kilka linków, żeby trochę Was zmotywować i pokazać, jak sytuacja blogerów wygląda w Polsce i na świecie:

Tutaj możecie znaleźć listę najlepiej zarabiających blogerów w Polsce

A tutaj: 20 najbardziej wpływowych blogerów na świecie 

Raport na temat polskiej blogosfery 2016 r. 

Interesuje Cię własny projekt?

Lukasz-Bober-Key-Account-Manager-Greenview-Small

Łukasz Bober
Project Manager
+48 501 757 664