Klienci często zgłaszają się do nas z wolno działającą stroną opartą na CMS WordPress. Często spowodowane jest to brakiem wiedzy użytkownika lub wyborem tanich wykonawców stron WWW, którzy nie wykonują swojej pracy odpowiednio – często też nie chcą poprawiać zrealizowanych już projektów.

Czy wiesz, że…?

Przyspieszenie witryny jest jednym z wielu sposobów na zwiększenie sprzedaży oraz liczby odwiedzających.

Od czego zacząć?

Istnieje wiele darmowych narzędzi internetowych , takich jak WebPageTest , GTmetrix , Google PageSpeed ​​Insights i Pingdom, które mogą pomóc w identyfikacji problemów , które powodują powolny czas ładowania i złe doświadczenia odwiedzających.

1. Optymalizacja obrazów

Obrazy często są głównym powodem powolnego ładowania strony opartej na WordPress. Zdjęcia powyżej 50kb – ZAWSZE powinny być skompresowane. Użytkownik z wolnym łączem internetowym będzie musiał długo czekać na załadowanie całej strony WWW.

Jak temu zaradzić?

Zalecamy wykorzystać oprogramowanie do obróbki zdjęć np. Photoshop. Trzeba wybrać opcję – zapisz do strony WWW o wysokiej jakości obrazu z wartością 60%.

Poniżej przykład takiej optymalizacji:

2. Włącz CACHE

Buforowanie strony WWW opartej na WordPress – znacznie przyspieszy czas ładowania podstron czy strony głównej, na której zmiany wprowadzane są rzadko.

Poprzez włączenie buforowania na swojej stronie, Twój kod nie wykonuje ładowania tej samej strony w kółko. W ten sposób odwiedzający szybciej otrzymuje oczekiwaną treść, a serwer może obsłużyć większy ruch.

W3 Total Cache, WP Super Cache i WP Fastest Cache – to tylko przykład darmowych pluginów do cache po stronie CMS WordPress.

3. Firma hostingowa – wybieraj mądrze!

Wybierz plan hostingowy, który spełnia potrzeby Twojej witryny.

Duża ilość firm hostingowych stosuje strategię umieszczania setek stron na jednej maszynie by oferować jak najniższe ceny na rynku. Niestety dzielony hosting to nic dobrego. Setki innych użytkowników w tym samym momencie na różnych witrynach na tej samej maszynie powodują bardzo długi czas odpowiedzi ze strony serwera – co za tym idzie nasz odbiorca czeka bardzo długo na zaladowanie naszej strony WWW.

4. Scalanie plików CSS

Niektóre przeglądarki internetowe nie są w stanie obsłużyć wielu zapytać HTTP w tym samym czasie. Gdy pewien limit zostanie osiągnięty, niektóre pliki po prostu czekają w kolejce do pobrania w czasie gdy inne są pobierane.

Co to oznacza?

Posiadając kilka plików CSS – nawet o małych rozmiarach szybko zapychamy kolejkę pobierania co powoduje dłuższe ładowanie naszego WordPress’a.

Rozwiązaniem jest zainstalowanie wtyczki – WordPress posiada wiele darmowych rozwiązań np. Autoptimize lub Better WordPress Minify – które mogą pomóc połączyć kilka plików CSS w jeden.

5. Zatrudnić eksperta

Celem tego artykułu jest wskazanie kilku prostych rozwiązań od których możesz zacząć.

Niestety jak wskazuje nasze doświadczenie – firmy informatyczne często umywają ręce albo dostarczają słabej jakości rozwiązania.

Ostatnio poprawialiśmy stronę WWW podróżnika Michała Staniszewskiego – DreamDecideDo.

Strona oparta na WordPress – bardzo długo się ładowała – około 15 do 20 sekund.

Po wstępnym rozeznaniu postanowiłem zabrać się do pracy.

Efekt?

Strona ładuje się teraz około 2-5 sekund!

Co było powodem?

Słabej jakości kod – brak optymalizacji obrazków – brak włączonego cache.

Jednakże głównym problemem był niestety serwer. Po zmianie dostawcy okazało się, że obniżyliśmy koszty hostingu, a dodatkowo strona ładuje się około 10-15 sekund szybciej!

Jeśli masz problemy ze swoją strona internetową na CMS WordPress: napisz do nas!

Interesuje Cię własny projekt?

Lukasz-Bober-Key-Account-Manager-Greenview-Small

Łukasz Bober
Project Manager
+48 501 757 664