Jaki jest koszt strony internetowej?

Ile kosztuje strona internetowa? to pytanie zadaje sobie wiele osób

Jeśli przeraża Cię konieczność zapoznania się z poniższą ścianą tekstu – możesz do nas zadzwonić lub napisać [kliknij]. Otrzymasz informacje o kosztach strony lub sklepu z pierwszej ręki 🙂

W dzisiejszych czasach, każdy przedsiębiorca powinien w jakiś sposób prezentować swoją firmę w Internecie. Przede wszystkim za pomocą strony lub sklepu internetowego, wizytówki Google, konta w mediach społecznościowych.

Elementem podstawowym i koniecznym jest własna strona www w opcji co najmniej wizytówki online [mała strona z 3-4 zakładkami prezentująca podstawowe informacje o firmie i ofercie]

W Polsce 97% użytkowników używa w sieci wyszukiwarki Google w celu znalezienia dostawców, klientów, partnerów a także weryfikacji informacji o przedsiębiorstwach. Nie rozsądnym jest nie być w internecie.

Jeśli wiemy już że powinniśmy posiadać stronę www – bo na tym zagadnieniu się skupimy – to spróbujmy przeanalizować czynniki jakie wpływają na jej koszt.

LISTA SPIS TREŚCI

  1. Ile jest sposobów na wykonanie strony internetowej?
  2. Generatory stron www
  3. Zalety generatorów stron www
  4. Wady generatorów stron www
  5. Podsumowanie i koszty dla generatorów stron www
  6. Strony internetowe z CMS WordPress
  7. Zalety stron z CMS WordPress
  8. Wady stron z CMS WordPress
  9. Strony z CMS WordPress – koszt i podsumowanie
  10. Strony dedykowane
  11. Zalety stron dedykowanych
  12. Wady stron dedykowanych
  13. Strony dedykowane – podsumowanie i koszty
  14. Ile kosztuje strona internetowa? Krótkie podsumowanie

Ile jest sposobów na wykonanie strony internetowej?

Nie sposób mówić kosztach strony internetowej – nie analizując tego jakie drogi prowadzą do jej wykonania. Strona internetowa to twór cyfrowy na którego wykonanie istnieje co najmniej kilka sposobów.

Generatory stron – zrób to sam

Obecnie na rynku istnieje wiele generatorów stron www. Ich działanie można sprowadzić do wspólnego schematu. To usługi typu SAAS [software as a service] czyli w dużym skrócie takie w których praca programu wykonywana jest na serwerach dostawcy – a nam [najczęściej odpłatnie] udostępniana jest przez przeglądarkę internetową możliwość korzystania z funkcji i efekt pracy aplikacji. Rejestrujemy się w takim generatorze, mamy szereg opcji i za pomocą przeglądarki możemy “wyklikać” sobie stronę z podanych elementów, zapisać i opublikować.

Zalety generatorów stron:

Niewątpliwie zaletą rozwiązań tego typu jest cena i przystępność. Generatory są darmowe lub charakteryzują się relatywnie niewielkim kosztem utrzymania strony/dostępu w skali roku. Aby stworzyć stronę www nie trzeba tu znać ani linijki kodu. Wystarczy zgodnie z tutorialem “klikać” i wybierać odpowiednie opcje. No i gotowe.

Wady generatorów stron:

Do największych wad tego typu rozwiązań należy – mimo wielu opcji – ograniczoność pracy oraz zarządzania swoją witryną. Jeśli nie masz dostępu do kodu źródłowego nie wszystko jesteś wstanie zmienić. To samo tyczy się optymalizacji takiej witryny pod różne przeglądarki oraz SEO [pozycjonowanie]. W tym wypadku prostota i uniwersalność są właśnie przeszkodą. Kolejna kwestia związana jest z marketingiem – bardzo często taki generator jest początkiem “lejka sprzedażowego” . Zaczyna się “za darmo” lub niewielkim kosztem ale zanim się obejrzysz pojawią się koszty za dodatkowe potrzebne opcje. Chcesz serwer pocztowy? Nie ma sprawy można dokupić. Więcej miejsca na dane? Kupuj. Może przyśpieszymy działanie witryny? Jak najbardziej – cennik pakietów masz tutaj. Opcje z generatora są niewystarczające? Chcesz jeszcze bardziej spersonalizować swoją stronę bo potrzebujesz customowych opcji dla Twojego biznesu? Zapraszamy do działu technicznego – koszt godziny pracy specjalisty jest niewielki. Po pewnym czasie okaże się że finalnie albo nie dostaniesz tego czego chcesz, albo znacznie przepłacisz za pozornie darmową usługę.

Podsumowanie:

Dla kogo w takim razie są tego typu narzędzia i czy warto z nich korzystać? Oczywiście że warto – ale pod pewnymi szczególnymi warunkami. Trzeba się zastanowić czy to dla mnie odpowiednie rozwiązanie. Generatory nadają się dla osób które potrzebują strony internetowej “na wczoraj” a jednocześnie nie planują tej gałęzi swojego biznesu rozwijać tzn. strona nie będzie promowana w internecie, nie pojawią się nowe treści. Jednocześnie typ biznesu powinien być kolokwialnie mówiąc “nie internetowy” – na przykład na rynku lokalnym firma generuje 90% swoich przychodów z poleceń i nie szuka w internecie kolejnego kanału sprzedaży/rozwoju a stronę traktuje tylko jako informacje w internecie.

Cena generatora:

Temat jest tu prosty i nie wymaga szczególnej analizy – płacimy najczęściej za pakiety, w ramach pakietu widzimy do jakich opcji mamy dostęp. Ceny podstawowych pakietów które umożliwiają nam opracowanie czegoś co można już nazwać bardzo prostą stroną zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Strony internetowe z CMS WordPress – edytuj i zarządzaj

Systemy CMS [content managment system] to silniki stron i sklepów internetowych występujące najczęściej jako oprogramowanie na licencji open source – darmowe dla każdego. OK – darmowe generatory , darmowe silniki – a strony kosztują. Już wyjaśniam zagadnienie: CMS to system zarządzania stroną internetową czyli treścią [tekst, obraz] oraz sposobem jej prezentacji w serwisie. Jednak taki CMS po pobraniu i zainstalowaniu na serwerze jest tylko narzędziem – zbiorem funkcji i zasad działania ubranymi w kolejne widoki interfejsu. To bryła gliny z której programista dopiero wyrzeźbi oryginalną stronę dla Klienta. A to wymaga czasu i umiejętności. Systemów CMS jest wiele – my specjalizujemy się w WordPress – czyli najpopularniejszym silniku na świecie. W skali globalnej korzysta z niego około 30% wszystkich stron www w internecie. Jednal gdy pod uwagę weźmiemy że prawie 50% stron w sieci nie ma żadnego silnika – to w praktyce okazę się że WordPress obsługuje 60% stron internetowych [źródło: portal wirtualne media]. Więcej o WordPress pisaliśmy TUTAJ.

logo silnika CMS WordPress

Zalety stron na CMS WordPress:

Zalet jest wiele i niewątpliwe o samym systemie WordPress powstanie na tym blogu jeszcze wiele artykułów. Największą z nich jest przystępność – dzięki panelowi admina tzw. Kokpicie możemy zarządzać stroną www. WordPress jest tak przygotowany aby każdy laik nie znający się na programowaniu mógł swobodnie zmieniać teksty i media na swojej witrynie. Kolejna zaleta to na pewno aktualność – to system open source dlatego przy jego rozwoju pracuje w sposób ciągły społeczność tysięcy programistów. Ryzyko iż taki system przestanie być aktualny jest bardzo małe. Kolejną zaletą jest ogromna elastyczność – system CMS WordPress posiada wiele możliwości kształtowania dedykowanych funkcji dzięki tak zwanym pluginom oraz dopisywaniu własnego kodu. Tak samo pisanie samego “frontu” czuli warstwy wizualnej strony dla użytkownika jest niemal niczym nieskrępowane. Niezależność – to także bardzo ważny aspekt – strona jest na naszej instancji silnika, na naszym serwerze i możemy ją rozwijać w dowolnym kierunku , także pozycjonerzy będą zadowoleni z pracy i promowania strony opartej o CMS WordPress z powodu wielu rozwiązań systemowych wspierających ich pracę. No i cena – w przypadku CMS WordPress – relatywnie niska [analizując stawkę godzinową w porównaniu do specjalistów od innych silników jak np Joomla czy Drupal].

Wady stron na CMS WordPress:

Wady wynikające bezpośrednio ze specyfiki silnika CMS to przykładowo nieco wyższy próg wejścia w posiadanie takiej strony – zarówno pod względem zaangażowania jaki i kosztów [w porównaniu do generatorów. W przypadku stron bez CMS ceny w ostatnich latach są porównywalne lub nawet niższe]. Strony na silnikach CMS wymagają także co jakiś czas aktualizacji. Wiele osób twierdzi iż strony na silnikach CMS podatne są na ataki hakerów. Źle wykonane – owszem, posiadają liczne wady wynikające z zaniżonej ceny, pośpiechu lub braku umiejętności czy wiedzy programisty które hakerzy i automatyczne roboty wykorzystują. Jednak na temat podatności na ataki mam własne zdanie: Jeśli w skali globalnego internetu z silnikami CMS około 60% stron www stoi przykładowo na silniku WordPress to statystycznie nie ma innej opcji – większość ataków hakerskich będzie kierowana właśnie na strony tego typu. Czy w takim razie można wnioskować że są one bardziej niebezpieczne niż strony na innych systemach ? Jeśli w ciemnej sali gimnastycznej zgromadzimy 60 mężczyzn i 40 kobiet którzy będą się swobodnie poruszać , zgasimy światło, rzucimy piłką do kosza to mamy większe prawdopodobieństwo trafienia w mężczyznę. Czy zatem możemy wnioskować na tej podstawie że mężczyzna jest bardziej podatny na trafienie piłką [z natury, sam w sobie] ? Odpowiedź nasuwa się sama. Tak więc można powiedzieć że wada nie tkwi bezpośrednio w silniku a w ryzyku iż trafimy na słabego wykonawcę strony.

Ile kosztuje strona internetowa WordPress?

W tym wypadku trzeba przeanalizować co najmniej dwa główne czynniki wpływającce na cenę takiej strony internetowej, są to:

  1. Wielkość danej witryny.

    Bierzemy tu pod uwagę ilość podstron [zakładek na stronie] – im jest ich więcej tym większa cena. Istotny jest także poziom ich skomplikowania. Strony z dużą ilością tekstu – proste w swej formie są tańsze w wykonaniu niż takie gdzie występują animacje, widgety funkcjonalne np ruchome banery, kafle z grafiką, formularze etc. Przy wycenie strony trzeba brać też pod uwagę ich długość. Długość to w najprostrzym ujęciu ilość różnych sekcji – które scrolujemy w dół będąc na danej podstronie. Posłużę się przykładek strony głównej dwóch naszych projektów. Frischke & Sielska Adwokaci oraz BS4 CRM. Strona kancelarii to wizytówka onlie, strona główna HOME jest minimalistyczna i bardzo krótka natomiast strona home firmy zajmującej się crm składa się z kilkunastu różnych sekcji informacyjnych i funkcjonalnych. Łatwo się domyślić iż trzeba było na to przeznaczyć znacznie więcej pracy.

  2. Technika wykonania.

    WordPress to technologia – w jej ramach można wykonywać strony w różnymi technikami. My skupimy się na dwóch podstawowych z jakich korzystamy w naszym zespole w zależności od preferencji Klienta.

Stronę WordPress można wykonać na predefiniowanym layoucie [inaczej szablonie]. Szablon jest pewnym gotowym motywem stylistycznym posiadającym już zakodowane wiele opcji zarówno po stornie frontendu i backendu. Wiele opcji już jest w szablonie – trzeba je tylko umiejętnie zmienić na przykład pod względem ilości podstron , ich złożoności czy kolorystyki. Tutaj wiele zależy od wyobraźni twórcy. Ile możliwości widzi w danym szablonie i w jaki sposób jest je wstanie zmienić pod klienta.

Drugim podejściem jest wykonanie dedykowanego layoutu [wyglądu strony] w programie graficznym [np photoshop] przez grafika. Następnie tak przygotowane widoki kodowane są do silnika WordPress. Jest to takie pisanie motywu praktycznie od zera. Osobiście używamy w takim podejściu narzędzia ACF Custom Fields czyli zaawansowanych pól niestandardowych. Pozwala to w pełni kontrolować proces edycji WordPress pod względem niemal dowolnego stylizowania witryny w aspekcie wizualnym, funkcjonalnym jak i obsługi od strony administracyjnej. Kodowanie indywidualne do wordpress odznacza się też wyższą jakością kodu strony w porównaniu do takiej samej strony na szablonie [przekłada się to min na szybkość działania witryny oraz jej statystyki w Google].

Podsumowując – strona internetowa to nie worek ziemniaków, nie pomoże nam tu cena za kilogram i waga. Dwa powyższe punkty oznaczają w praktyce iż nie można wycenić strony www bez dokładnej analizy potrzeb Klienta, tego co chce osiągnąć i tego jakim budżetem dysponuje [taka analiza to czasami kilkuminutowa rozmowa przez telefon a czasami kilka długich spotkań i pliki dokumentów. Kluczowe są tu oczywiście potrzeby Klienta]. W naszym działaniu nadrzędnym celem jest właśnie dokładne przygotowanie oferty. Tak abyśmy wiedzieli co konkretnie mamy do zrobienia i tak aby Klient wiedział jakiego efektu w danym budżecie może się spodziewać.

Dla potrzeb tego wpisu czyli przybliżenia ceny strony WordPress posłużymy się przykładem strony internetowej typu wizytówka online [podstrony: Home, o firmie, oferta, kontakt] w której każda z podstron składa się z kilku sekcji.
Wykonanie strony na gotowym szablonie to kwota minimalna 600-900 PLN. Wykonanie tej samej strony z projektem graficznym i kodowaniem indywidualnym to minimum 800-1000 PLN za projekt graficzny i 1000-1500 PLN za jego zakodowanie [razem 1800-2500 PLN]

Ktoś pomyśli: no dobrze ale na allegro widziałem taką ofertę za 300 PLN. Ja też. Rynek jest ogromny, co za tym idzie konkurencja także. Jednak zawsze należy zastanowić się nad relacją ceny do jakości. Nie raz udało się wielu z nas dokonać zakupu w super korzystnej cenie, niższej niż u konkurencji i “wygrać”. Jednak mogę się założyć że częściej po zakupie usługi lub produktu “tego samego” jak u konkurencji – ale kilkukrotnie taniej – kończyło się co najmniej rozczarowaniem. Analogia w przypadku stron internetowych jest dokładnie taka sama. Kogo wybrać dla potrzeb tworzenia stronyy i dlaczego ceny są tak różne – postaram się przeanalizować w odrębnym wpisie.

Strony dedykowane czyli pisane “od zera” – pełna dowolność

Dedykowane strony internetowe pisane są praktycznie “od zera”. Od pierwszej linijki kodu backend do ostatniej linijki kodu frontend witryna taka jest indywidualnym tworem opracowanym przez programistę lub cały zespół. W tym wypadku projekt strony pisany jest w języku programowania [na przykład framework symfony, laravel] dla warstwy funkcjonalnej od strony zaplecza oraz języku [np HTML 5, CSS, JS, Angular] dla warstwy frontowej strony. Ogólnie ilość języków programowania oraz frameworków to studnia bez dna – a wybór jednego z nich powinien być podyktowany potrzebami firmy oraz możliwościami technologicznymi i budżetem. Oczywiście w tym wypadku nie obędzie się bez zaprojektowania przez grafika i zespół UX każdego z widokó jakie możemy spotkać na takiej stronie.

logo Laravel

Zalety stron dedykowanych:

Największą zaletą takich projektów jest pełna dowolność w kształtowaniu strony internetowej nie tylko pod względem jej zachowania ale także funkcji. Możemy dzięki temu w pełni dostosować stronę internetową do naszego modelu biznesowego , integrować dane między różnymi systemami etc. Przykładowo strona fabryki elementów stalowych może posiadać interaktywny katalog w którym użytkownik może tworzyć złożone produkty które w sposób automatyczny trafią do programu klasy CRM osób zajmujących się wyceną. Nie ogranicza nas nic – poza dwoma aspektami: czasem potrzebnym na stworzenie najbardziej złożonego pomysłu jaki posiada w głowie Klient oraz budżetem jakim dysponuje.

Wady stron dedykowanych:

Wady tego typu projektów związane są głównie z ich złożonością – strony tego typu powstają dłużej , kosztują więcej niż podobne rozwiązania. W konsekwencji także utrzymanie takiego projektu jak i późniejsze zmiany, nowe funkcje wymagają działań bardziej skomplikowanych i kosztownych. Takim projektem nie zajmie się pierwszy lepszy programista , takiej witryny nie utrzymamy też na serwerze za osiem dyszek rocznie.

Cena strony pisanej “od zera”?

O ile już w przypadku stron budowanych na opensource CMS takim jak WordPress zajęło kilka akapitów o tyle na temat czynników wpływających na cenę strony dedykowanej można by stworzyć odrębnego bloga [nie wpis – całego bloga]. Do wykonania takiego projektu potrzebujemy: specjalistę/specjalistów backend, specjalistę/specjalistów frontend, osoby zarządzającej projektem, grafika/grafików projektujących wygląd, przydał by się także specjalista od UX a potem ktoś kto to pożądnie przetestuje. Oczywiście to nie skład ilościowy – funkcje mogą łączyć się między sobą [grafik może znać się na UX, a frontendowiec pisać także backend będąc tak zwanym fullstackiem] ale nawet dla laika widać gołym okiem że w tym wypadku pracy jest ogrom do wykonania. Dlatego też projekty stron dedykowanych zazwyczaj nie kosztują mniej niż kilkanaście tysięcy złotych, bywają budżety na kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy.

Podsumowując – kwestia ceny strony internetowej nie jest jednoznaczna.

To nie jest łatwo mierzalny produkt. Można powiedzieć że tworzenie strony to taka usługa w trakcie której na naszych oczach powstaje produkt [ale nie jak kebab – mamy tu o wiele więcej zmiennych 🙂 ]. W tym wpisie przybliżyłem kilka głównych podejść do tworzenia stron internetowych. Każde z nich posiada inne ceny, inne cechy i skierowana jest tak naprawdę dla różnych grup odbiorców. Najważniejsze to odpowiedź na pytanie kim jestem i do czego potrzebuję strony internetowej? Czy ma ona spełniać podstawową funkcję informacyjną? Mówić kim jestem , co robię i jak mnie znaleźć? Czy potrzebuję rozwiązania bardziej rozbudowanego i większego – szerszej prezentacji moich treści wśród odbiorców, potencjalnych Klientów? A może zdecyduje się na marketing w postaci pozycjonowania czy Adwords i uczynię z mojej strony kluczowe źródło Klientów? Niezależnie od odpowiedzi należy zawsze pamiętać o stosunku jakości do ceny. Dobrych praktyk, znajomości danej technologii, korzystania z bezpiecznych rozwiązań – to jest to co buduje się latami. Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji co do strony internetowej lub masz inne pytania dotyczące technologii, dobrych praktyk etc. Zapraszamy do kontaktu 🙂

Powrót

MASZ PYTANIA?

NA PEWNO SIĘ Z TOBĄ SKONTAKTUJEMY!



    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania poprzez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji