WordPress dla blogerów to nasz trochę przewrotny tytuł, bo jeżeli kiedykolwiek korzystaliście z tej platformy, wiecie, że doskonale sprawdzi się ona nie tylko na blogach. Strony internetowe, portale, sklepy i proste wizytówki. Wszystko to można osiągnąć dzięki korzystaniu z WordPress.
Skąd tak wielka i powszechna miłość do WordPress? Prosta obsługa i ogrom możliwości to chyba dwa słowa, którymi możemy najtrafniej opisać WordPress. Jako zespół, który tworzy strony internetowe również od podstaw, śmiało możemy stwierdzić, że praca z WordPress jest bardzo przyjemna i chyba platforma odwzajemnia nasze uczucia! O platformie WordPress napisano już chyba wszystko. My chcemy pokazać ją od strony blogerów oraz naszej-programistów. Jakie ma największe zalety, dlaczego warto z niej korzystać, a może ma jakieś wady? Jakie wtyczki warto zainstalować i jakie narzędzia potrzebne są do pracy blogerowi i webmasterowi?
WordPress dla blogerów
Nie od dziś prowadzone są blogi, a poszukiwanie idealnej platformy blogowej to mrówcza praca. Jeżeli jednak na swojej drodze spotkamy platformę WordPress, poszukiwania mogą się opłacić. Jak już wspominaliśmy, WordPress to narzędzie, które w prosty sposób umożliwia zarządzanie treścią. Historia tego silnika sięga początku tego wieku (2002 rok), gdy był wykorzystywany jako narzędzie do budowy i obsługi coraz popularniejszych blogów. Liczne modernizacje w późniejszym okresie oraz tysiące dedykowanych wtyczek uczyniło z niego wszechstronny system CMS. WordPress był początkowo tylko prostym fragmentem kodu, który ewoluował i dziś na całym świecie stanowi podstawę dla milionów stron internetowych!
To naprawdę coś imponującego, ale nie na ‚ochach i achach’ mamy się dziś skupiać! WordPress dla blogerów, ale również dla twórców stron internetowych to platforma o bardzo dużych możliwościach. Dlatego też pewnie zauważyliście, że WordPress ciągle ewoluuje, zmienia się, powstają nowe wtyczki, dodatki i motywy. Zapytaliśmy kilku blogerów, co sądzą o tej platformie. Każdemu z nich zadaliśmy te same pytania. Wiele odpowiedzi może przydać się Wam podczas pracy z WordPressem. WordPress dla blogerów to temat, który dla nas jako twórców stron internetowych jest czymś niesamowitym. Nie trzeba posiadać dużych umiejętności, aby tworzyć strony, dopasowane do naszych wymagań.
Paweł Tomkiel z Bracia przy kawie
1.Plusy działania na platformie WordPress
Platforma jest bardzo dojrzała technicznie, co oznacza, że istnieją setki wtyczek i szablonów (darmowych i płatnych w zależności od potrzeb) do każdego celu. Cokolwiek wpadnie Ci do głowy – znajdziesz już na to gotowe rozwiązanie w WordPressie.
2. Minusy działania na platformie WordPress
70% Internetu ‚stoi’ na WordPressie. Dlatego każda luka bezpieczeństwa (w silniku, szablonie czy wtyczce) jest bardzo szybko wykorzystywana. Oznacza to w praktyce ciągły wyścig zbrojeń z rosyjskimi botami atakującymi Twój blog.
Tutaj chcielibyśmy odnieść się do wypowiedzi Pawła. Prawidłowe wykonanie bloga i zastosowanie podstawowych opcji zabezpieczeń w zupełności wystarcza i blog nie jest narażony na niebezpieczne działania z zewnątrz.
3. Ulubione wtyczki/narzędzia
Jest ich wiele, dlatego wymienię jedną o której wiele osób zapomina – Facebook Open Graph, Google+ and Twitter Card Tags pozwala na skonfigurowanie tego, jak poszczególne artykuły będą wyświetlać się w mediach społecznościowych. Co będzie miniaturą, jaki ma być skrócony opis, a nawet możesz wyświetlać inny tytuł artykułu tylko dla użytkowników Facebooka.
4. Od jak dawna pracujesz na tej platformie i czy rozważasz zmianę platformy w przyszłości?
Z WordPressem pracuję już od 4-5 lat i nie rozważam zmiany. Wygoda jest tak duża, że wystarczy poświęcić chwilę (lub trochę pieniędzy) na prawidłowe zabezpieczenie serwera i otrzymujemy szybką i wydajną platformę, która pozwala uruchomić nową stronę w kilka minut (i to nie jest przesada).
Paulina Chmielewska z wredotek.pl
1.Plusy działania na platformie WordPress
Ogromnym plusem działania na WordPressie jest niezależność. Jestem na swoim małym „M-Blog” i nie muszę się martwić tym, że jestem zależna od jakieś platformy, która w każdej chwili może przestać funkcjonować. Do tego pełna dowolność tworzenia tak naprawdę wszystkiego, na co mam ochotę i w sposób, w jaki mam ochotę.
2. Minusy działania na platformie WordPress
Dla osób, które nie odróżniają terminów domena i hosting, czy mają problem z obsługą prostych platform, które pozwalają tworzyć blog, WordPress może być przerażający i może okazać się zbyt wielkim krokiem w karierze blogerskiej. Mimo, że jest bardzo przyjazny i nie powinno się go bać, laikom ciężko się do niego na początku przekonać. Do tego, niestety, WordPress jest bardzo dziurawy i co chwilę okazuje się, że coś jest nie tak i można atakować blog. Gdyby nie mój administrator, który stronę mi zabezpieczył, nie do końca jednak czułabym się z blogiem na WordPressie bezpiecznie.
3. Ulubione wtyczki/narzędzia
Zdecydowanie SEO by Yoast, czyli wtyczka, która niesamowicie pomaga w pozycjonowaniu bloga! Bez niej też dałabym radę, ale przypomina o zagadnieniach, o których we wpisie zapomniałam i dzięki niej pilnuję, żeby akapity nie były zbyt długie, żeby słowo kluczowe się pojawiło, żeby robić linkowania wewnątrz strony. Jeżeli nie korzystacie a traktujecie blogowanie na poważnie i jesteście na WordPressie to serdecznie polecam!
4. Od jak dawna pracujesz na tej platformie i czy rozważasz zmianę platformy w przyszłości?
Na WordPress przeszłam jakoś na początku roku 2014 i chociaż początki miałam trudne, to w tej chwili czuję taką niezależność ze wszystkim, co mogę tworzyć na blogu, że nie zamierzam zmieniać platformy na żadną inną, chociaż kilka ciekawych alternatyw zbliża się do Polski, a jest już bardzo popularnych na zachodzie. Może któregoś dnia się na nie zdecyduję, ale w chwili obecnej pozostaję na WordPressie
Zbigniew Gornowicz z Klubautora.pl
1.Plusy działania na platformie WordPress
Przede wszystkim ogrom możliwości. Można o tym systemie napisać epopeję, a i tak nie wszystko by powiedziano. Do najważniejszych zalet należy jego obsługa. Jest prosta i nie potrzeba być programistą, aby ją obsługiwać! Każdy jest w stanie sobie z tym systemem poradzić. Mnóstwo szablonów, mnóstwo wtyczek, rozbudowujących funkcjonalność strony. Wszystko na jeden przycisk „zainstaluj”. Proste konfiguracje, proste integracje z innymi systemami np. do prowadzenia biznesu online. Dodatkowo jest open source więc jest darmowy. Wszystko mamy pod kontrolą. Czego chcieć więcej?
2. Minusy działania na platformie WordPress
Na ten moment nie mogę powiedzieć złego słowa. Może dlatego, że wszystkie moje wymagania są spełniane. Może kiedyś trafię na coś takiego, co nie da się załatwić przy pomocy WordP i wówczas określę to jako minus?
3. Ulubione wtyczki/narzędzia
Wtyczek jest całe mnóstwo. Obecnie używam ich 20. Ciężko jest określić ich hierarchię. Każda wykonuje inne zadanie. Każda jest na swój sposób potrzebna. Jednak gdybym miał patrzeć z perspektywy budowania biznesu to podpowiem Mailchimp for WordPress. Dzięki niej buduję listę mailingową, a ta wiadomo jest złotem. Nie jestem także w stanie sobie wyobrazić bloga bez SEO by Yoast. Jeśli choć trochę ktoś słyszał o optymalizacji, to ta wtyczka jest jak kosiarka elektryczna do trawnika. Po co się męczyć nożyczkami, skoro można takim kombajnem. Bardzo dużo ustawień, które są pomocne przy pozycjonowaniu. Nie trzeba być specjalistą od SEO aby wprowadzić stronę na wyższy poziom w Google.
4. Od jak dawna pracujesz na tej platformie i czy rozważasz zmianę platformy w przyszłości?
Z obecnym blogiem nieco ponad 4 miesiące. Ogólnie praca na samym WP to już 3 lata. Nie wyobrażam sobie pracy z innym systemem. WP głównie kojarzy się z blogami. A to błąd. Przecież tak się świetnie rozwija, że to już także sklepy internetowe i inne serwisy. Masa dodatków w postaci wtyczek daje praktycznie nieograniczone możliwości. Można zrobić dosłownie wszystko. Taka platforma jest jak najpiękniejsza kobieta, czy taką można zdradzić? Nie ?
WordPress dla informatyków
WordPress dla blogerów to doskonałe narzędzie, a jakie jakie korzyści i zalety widzą informatycy i twórcy stron internetowych, do grona których również się zaliczamy? To kilka naszych przemyśleń związanych z prowadzeniem blogów i tworzeniem stron internetowych na platformie WordPress.
Największa zaleta według informatyków? Wszechstronnośc!
WordPress jest silnikiem darmowym (Open Source) – co ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o powstawanie nowych wtyczek oraz widgetów. Co jeszcze jest ważne? CMS na platformie WordPress nie wymaga od użytkownika bezpośredniej znajomości pisania kodu [html, php]. Używając artystycznej metafory, WordPress ewoluował do bryły gliny z której artysta jest wstanie wyrzeźbić niezłe cudo. Dzięki licznym, darmowym i płatnym pluginom czy motywom graficznym, można dowolnie zmieniać wygląd strony i z powodzeniem tworzyć projekty od prostych stron internetowych, do bardziej rozbudowanych serwisów informacyjnych [zarówno z gotowych layoutów jak i dedykowanych projektów graficznych]. Właśnie za wszechstronność i elastyczność uwielbiamy pracę z WordPressem!