Joomla czy WordPress? Oto jest pytanie, a my postaramy się wyjaśnić Wam, jaka jest między nimi różnica i jakie są ich wady i zalety. Miliony stron stworzonych na platformie WordPress mogą być dowodem na to, że korzystanie z niej to duża wygoda dla użytkownika. Jak jest naprawdę i czy może Joomla przekona Was jednak do siebie? 

Joomla czy WordPress?

O WordPressie na naszym blogu napisaliśmy już naprawdę sporo. Bardzo lubimy projektowanie stron internetowych na tej platformie, a i jej użytkownicy bardzo dobrze się o niej wypowiadają. Zapytaliśmy Was na naszym profilu facebookowym, z jakich platform korzystacie najchętniej? Joomla czy WordPress, a może jeszcze inna platforma?

Marcin pisze: Miałem okazje pracować na jednym i drugim. W mojej opinii WordPress jest bardziej łopatologiczny, łatwiej o gotowe rozwiązania jest ich więcej po prostu.

Oliwia: Wordpress i myślę, że przy nim zostanę.

Co skłania użytkowników do korzystania z platformy WordPress? 

 • intuicyjny panel administracyjny,
 • nie wymaga dużego zaplecza technicznego,
 • dużym atutem jest możliwość szybkiego pozycjonowania strony,
 • na tej platformie można tworzyć duże serwisy, jak i nieskomplikowane strony, czy blogi,
 • łatwiej o specjalistów w tej dziedzinie i późniejszy rozwój projektu,
 • koszt relatywnie niższy niż rozwiązań indywidualnych, czy innych CMS, jak Joomla.

.

To oczywiście tylko kropla w morzu zalet platformy WordPress, a więcej przeczytacie o niej w naszych artykułach:

 1. Blogi firmowe na platformie WordPress
 2. WooCommerce-wtyczka do prowadzenia sklepu internetowego
 3. WordPress dla blogerów

Platforma Joomla

Co możemy napisać o tej platformie? Oczywiście, że podobnie jak platforma WordPress, Joomla nadaje się do projektowania stron internetowych i ma duże grono swoich zwolenników, do których my jednak nie należymy. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy WordPressem a Joomlą jest fakt, że ta ostatnia platforma jest dość skomplikowana w obsłudze. Nie jest tak intuicyjna, jak WordPress, ale też często wybierana przez użytkowników. A co z nazwą? Jeśli nie wiedzieliście, to Joomla czyta się jak ‚dżoomla’ i w języku suahili oznacza „razem”. Taka ciekawostka, przed poznaniem wad i zalet Joomli. Czyli jak to jest? Joomla czy WordPress?

Panel administratora na platformie Joomla

Joomla – wady i zalety

Każda platforma ma oczywiście swoje jasne i ciemne strony, podobnie jest z platformą Joomla. Postanowiliśmy jeszcze raz się jej przyjrzeć i to specjalnie dla Was, bo my mamy już swojego faworyta wśród platform do tworzenia serwisów i stron internetowych. Przygotujecie się na duże, interaktywne emocje!

Zalety platformy Joomla

Najczęściej wymieniane zalety to możliwość tworzenia różnego rodzaju stron i serwisów. Na co jeszcze zwracają uwagę użytkownicy tej platformy?

 • można tworzyć zaawansowane serwisy oraz witryny internetowe,
 • prosta instalacja,
 • dużo szablonów do wyboru,
 • dobre narzędzie do zmian wyglądu strony i rozmieszczania elementów,
 • możliwość używania wielu wtyczek,
 • łatwiejsze zarządzanie skomplikowanym contentem (przykładowo: tysiące i więcej wpisów w dziesiątkach kategorii).

Wady platformy Joomla

I tu pojawiają się cechy Joomli, które nas od niej odstraszają. O co dokładnie nam chodzi i dlaczego naszym klientom proponujemy jednak wybór innego rozwiązania? Chodzi przede wszystkim o zarządzanie swoją stroną internetową, a więc to, co jest jedną z najważniejszych kwestii po tworzeniu witryny. Użytkownicy powinni sami dodawać nowe treści i powinno być to dla nich dość proste i intuicyjne. Niestety w przypadku platformy Joomla tak się nie dzieje. Co jeszcze nam się nie podoba?

 • wydatki, które trzeba ponieść na zakup niektórych wtyczek, które na platformie WordPress są darmowe lub znacznie tańsze,
 • skomplikowane zarządzanie treścią – jeśli nie jest jej aż tak dużo,
 • panel administracyjny, który nie jest intuicyjny,
 • skomplikowana aktualizacja platformy.

Joomla czy WordPress?

Teraz coś, na co czekaliśmy. Porównanie WordPressa i Joomli. Serwis BuildWith poinformował, że ponad połowa stron, które zbudowane są na CMS-ach (systemy zarządzania treścią) korzysta z WordPressa. Joomla i Drupal to tylko kilka procent udziału w tym rynku. Coś więc musi być tutaj na rzeczy. Dlaczego użytkownicy chętniej wybierają platformę WordPress? Między innymi dlatego, że dodatków i wtyczek, które posiada jest ponad 35 tysięcy, jeśli chodzi o Joomlę – 8 tysięcy. Koszty stworzenia strony na platformie WordPress są dużo mniejsze, niż w przypadku Joomli. Wreszcie wspomniany już panel administracyjny, przyjazny dla użytkownika. Jeśli chodzi o WordPress jest to platforma naprawdę prosta w obsłudze. Panel zarządzania w Joomli wymaga wiedzy, ale też cierpliwości, co sprawia, że jednak WordPress wygrywa ten pojedynek.

Jeżeli jednak korzystacie z Joomli i chcecie przekonać nas, że platforma ta naprawdę Wam odpowiada, czekamy na Wasze wiadomości i argumenty oczywiście! Jako agencja interaktywna z Poznania, którego mieszkańcy znani są z oszczędności, stawiamy na rozwiązania prostsze i tańsze. Może więc to przekona Was do skorzystania z WordPressa?

Interesuje Cię własny projekt?

Lukasz-Bober-Key-Account-Manager-Greenview-Small

Łukasz Bober
Project Manager
+48 501 757 664

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *