Strony responsywne to, jakby powiedziały blogerki modowe-wielki must have. Dlaczego musicie je mieć i do czego strony responsywne się przydają? Ano do tego, żeby można było je wygodnie przeglądać na każdym urządzeniu mobilnym-ekranie komputera, tablecie, czy telefonie. Dlaczego tak ważne jest, abyście swoją stronę stworzyli właśnie w technice RWD? Zaraz wszystko stanie się jasne!

Strony responsywne a mobilne

Strony responsywne, czyli RWD. Skrót ten pochodzi od określenia Responsive Web Design i są to strony, które dziś naprawdę powinno się mieć. Na pewno słyszeliście kiedyś określenie strona mobilna i porównanie jej do strony responsywnej. Na czym polega różnica? Pisaliśmy o tym w naszym małym słowniku pojęć związanych z tworzeniem stron internetowych. Jeżeli jednak nie macie chwili, żeby go przejrzeć, wyjaśnimy jeszcze raz, na czym polega różnica.

  • Strona mobilna to strona, która owszem wyświetla się na urządzeniach mobilnych, natomiast różni się od oryginalnej wersji strony. Strona mobilna skrócona zostaje bowiem do minimum. Ma być prosta i wyświetlać tylko niektóre informacje. Można więc powiedzieć, że strona mobilna jest skróconą wersją danej strony internetowej. Czym różni się mobilna wersja więc od wersji responsywnej?
  • Strona RWD (Responsive Web Design) to strona, która jest pełną wersją danej strony internetowej, ale dostępna również na urządzeniach mobilnych. Wszystko to, co znajduje się na stronie tradycyjnej, może być też wyświetlane na ekranach telefonów, tabletów, czy innych urządzeń mobilnych. Jest to więc pełna wersja strony, ale przygotowana do tego, by można było ją oglądać nie tylko na komputerze.

Przykład stworzonej przez nas strony responsywnej

Strona responsywna – garść statystyk

Gdyby nie wzrost liczby użytkowników urządzeń mobilnych, strony responsywne na pewno nie byłyby tak popularne. Osoby, które przeglądają strony na urządzeniach mobilnych, muszą być pewne, że informacje będą wyświetlać się prawidłowo, że nie trzeba wciąż przesuwać treści i nerwowo szukać ich na stronie. Gdy tak właśnie się dzieje, musicie wiedzieć, że oglądający, szybko ją opuści. Mamy dla Was małe porównanie tego, jak zachowują się w Sieci polscy użytkownicy. Badania były wykonane w 2016 roku. Zobaczcie, jak szaleją Polacy, oglądając strony na urządzeniach mobilnych! Prawie 60% ruchu na stronach internetowych w Polsce generują właśnie urządzenia mobilne. 

Do czego potrzebna mi strona responsywna?

Przede wszystkim do tego, aby nie odstraszać wersją strony, której w żaden sposób nie można obejrzeć na telefonie lub tablecie. To bardzo ważne, bo co dzieje się, gdy zaczynacie przegląda nieresponsywną stronę na urządzeniu mobilnym? Strona jest nieczytelna, ciężko kliknąć na niej w menu, czyli, krótko mówiąc, rozłazi się i rozjeżdża. Jest to coś, co niezmiernie irytuje użytkowników. Jeśli Twoja strona tak właśnie zachowuje się  na telefonach, wiedz, że właśnie popełniasz duży błąd, który szybko trzeba naprawić! Coraz więcej osób korzysta ze stron w rozdzielczości 360×640 pikseli. Co to oznacza? Właśnie to, że przy przeglądaniu stron, korzystają z telefonów. Choćby dlatego warto zastanowić się nad tym, żeby swoją stronę dostosować do urządzeń mobilnych. 

Zalety stron responsywnych

Dlaczego tak namawiamy Was do tworzenia stron RWD? 

  • strona jest przejrzysta i czytelna nawet na telefonach,
  • na urządzeniach mobilnych strona wygląda tak samo i zawiera takie same informacje jak na ekranie komputera,
  • strony responsywne są przyjazne pozycjonowaniu, są lepiej widoczne dla wyszukiwarek,
  • posiadanie jednej wersji strony, a nie tworzenie dwóch osobnych – tradycyjnej i mobilnej.

Projektowanie stron www to nasza wielka pasja, ale z jeszcze większą pasją wyjaśnimy wszystkie zawiłości związane ze stronami. Przecież nam też zależy na Waszym biznesowym sukcesie! Właśnie dlatego podpowiadamy, jakie rozwiązania będą dla Was najlepsze i jaką wersję strony najlepiej wybrać. Siedziba Waszej firmy jest w Poznaniu? Stronę internetową możemy omówić w Waszym biurze lub gdziekolwiek chcecie!

Interesuje Cię własny projekt?

Lukasz-Bober-Key-Account-Manager-Greenview-Small

Łukasz Bober
Project Manager
+48 501 757 664

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *