Sklepy internetowe Magento to alternatywa dla sklepów na platformie PrestaShop i WordPress. Chociaż najlepiej pracuje nam się na silniku WooCommerce, to chcemy pokazać Wam różnice pomiędzy poszczególnymi platformami. Teraz skupimy się na Magento, bo przecież zakładając sklep internetowy, musicie wiedzieć o nich wszystko. No prawie wszystko. Resztą zajmiemy się my!
Sklepy Internetowe Magento
Budowa sklepu internetowego wymaga zastanowienia się, jaka platforma będzie w przypadku naszego biznesu, sprawdzać się najlepiej. PrestaShop, WordPress wraz z WooCommerce, a może Magento? Nazwa trochę magiczna, ale platforma całkiem realna. Jak się pracuje na Magento? Platforma jest bardzo rozbudowana i jest jednym z najbardziej zaawansowanych CMS do prowadzenia sklepu internetowego. Porównaliśmy wcześniej PrestaShop i WooCommerce, teraz czas na Magento!
Magento-co to za platforma?
Magento, jest polecana właścicielom sklepów, w których pojawić się ma duża liczba produktów – bardzo duża – idąca często w setki tysięcy! Jest to bezpłatne oprogramowanie, a w kodzie jest możliwość naniesienia niezbędnych zmian. Platforma sama w sobie jest bardzo rozbudowana, ale zawsze jest jakieś, ale. Tym ale przy budowaniu sklepu internetowego na Magento są duże wymagania co do wielkości serwera, na którym platforma ma zacząć funkcjonować. Zaawansowanie platformy sprawia iż koszty projektu oraz późniejszych zmian i działań serwisowych są znacząco wyższe niż na Woocommerce. Tak samo w przypadku zarządzania sklepem – Magento stawia wyższe wymagania wobec administratora niż Presta czy wspominany wcześniej WordPress z rozszerzeniem Woocommerce. W przypadku Woocommerce zarządzanie sklepem jest najbardziej intuicyjne i przystępne. Ze sklepów internetowych Magento korzystają dość duże marki m.in takie jak:
- Nike,
- Olympus,
- Lindt.
Sklepy internetowe Magento – zalety
O Magento możecie usłyszeć, że jest to jedna z najbardziej wszechstronnych platform e-commerce. Wiele dużych korporacji, jak chociażby te wymienione powyżej, korzystają właśnie z Magento. Zwolennicy tej platformy mówią o nieograniczonych możliwościach rozbudowy sklepu i darmowych, ale także płatnych dodatkach. Co jeszcze znajdziecie wśród zalet Magento?
- możliwość zarządzanie wieloma sklepami,
- sklep można wciąż rozwijać,
- możliwość konsultacji działania platformy na licznych forach użytkowników Magento,
- możliwość wykupienia płatnej wersji,
- sklepy dostępne są w wersji mobilnej.
Sklepy internetowe Magento – wady
Porównując sklepy Magento do platformy, którą najbardziej rekomendujemy-WordPress z wtyczką WooCommerce – można zauważyć kilka wad. O ile doświadczonym programistom na pewno nie będą one przeszkadzać, to osobom początkującym, które będą chciały zarządzać sklepem, chcąc go modyfikować i udoskonalać, na pewno już tak. Jakie wady ma platforma Magento?
- duże wymagania co do parametrów serwera,
- skomplikowany panel administracyjny,
- modyfikacja funkcji możliwa jest tylko przy wykorzystaniu wiedzy programistycznej,
- na naukę obsługi sklepu trzeba poświęcić dużo czasu,
- duża liczba rozszerzeń przeciąża serwer,
- platforma wymaga częstych aktualizacji.
Czy warto zdecydować się na budowę sklepu na platformie Magento?
Z naszego doświadczenia wynika, że wszelkie zmiany związane z dodawaniem produktów, ale też innymi funkcjami na platformie Magento są bardzo trudne do wykonania dla osób, które nie mają wiedzy programistycznej. Platforma owszem jest bardzo rozbudowana i nadaje się idealnie do prowadzenia dużych sklepów internetowych. Jednak przy okazji warto przyjrzeć się kosztom, które będzie generowała platforma.
- Wiele hostingów i serwerów nie radzi sobie z obsługą Magento. Jaki z tego wniosek? Na pewno poniesiemy większe koszty, jeśli chodzi o wykupienie mocniejszego serwera. Takiego problemu nie ma z budową sklepu internetowego na platformie WordPress.
- Specjalistyczna wiedza jest niestety potrzebna, aby obsługiwać cały system, ale też na temat tego, jakie pluginy i funkcje najlepiej sprawdzą się przy wdrażaniu sklepu. Wszelkie zmiany muszą więc być konsultowane z programistami i one również generują dodatkowe koszty.
- Bez specjalistycznej wiedzy, instalując moduły i rozszerzenia łatwo można popełnić błąd, a wtedy sklep przestanie działać.
- Instalacja i wdrożenie platformy na serwer również wymaga wiedzy specjalistycznej, a przede wszystkim Magento najlepiej sprawdza się na dedykowanym serwerze.
- Za wiele dodatków i modułów w Magento należy zapłacić. Podobnie jest z wdrożeniem platformy i dostosowaniem jej do swoich potrzeb. Tutaj również ponosi się koszty.
Dla kogo więc jest platforma Magento?
Jej zalet nie docenią osoby, które prowadzą małe biznesy i liczą każdy grosz. Platforma często wymaga stworzenia dedykowanego serwera, a wszelkie poprawki należy konsultować z programistami. Jeżeli jednak Wasz sklep rozwija się z prędkością światła, Magento będzie dla was. Dlaczego? Ma mnóstwo opcji, wciąż jest aktualizowany. Magento, świetnie sprawdzi się w przypadku dużych i bardzo dużych firm, gdzie rozwój nie jest ograniczony żadnymi kosztami.
Jako programiści, naszym Klientom proponujemy jednak wybór łatwiejszej w obsłudze platformy, jaką jest, chociażby WordPress z wtyczką WooCommerce. Prosta obsługa panelu administracyjnego, bez problemu można zainstalować sklep na każdym serwerze oraz stworzyć sklep dla małych i dużych firm.