Co to jest backend i frontend?

Co to jest backend i frontend? Co oznacza ASAP? Zaraz wyjaśnimy! Korpomowa to chyba coś, czego nie lubimy bardziej, niż mogłoby się wydawać. Spolszczanie angielskich nazw na potrzeby polskich firm w ogóle nie przypadło nam do gustu, bo ani to polskie, ani profesjonalne, a co najważniejsze nie przez wszystkich zrozumiałe. 

Co to jest backend i frontend?

Jak wyjaśnić, bowiem komuś, kto angielskiego nie zna, że coś ma być zrobione na ASAP ( tak szybko jak to możliwe), zwłaszcza Klientowi, który wie, że coś musi przesłać tak szybko jak to możliwe, ale znacznie wolniej będzie to robił, nie wiedząc, co to właściwie jest ten ASAP?! Większość pracowników korporacji język angielski ma w małym paluszku, ale może jednak lepiej mówić językiem zrozumiałym również dla Klientów? Oczywiście zdarzają się i tacy, którzy sami używają spolszczonych angielskich określeń, więc jeśli wisi nad Wami deadline (czas oddania projektu), a ekaunt (Klient) chce mieć to wszystko na znany nam ASAP nie pozostaje nic innego, jak tylko performować (wykonywać). Nie, nie i jeszcze raz nie! To znaczy, projekt jak najbardziej wykonamy, ale wcześniej wyjaśnimy wszystkie zawiłości i niezrozumiałe słowa związane z tworzeniem strony internetowej.

Backend i Frontend często są potrzebne ASAP

Potrzebuję tego ASAP!

Co jest potrzebne do stworzenia strony internetowej?

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący tworzenia strony internetowej. Pisaliśmy, jakie informacje muszą być dostarczone przez Klienta i w jaki sposób nad stroną pracujemy. Nie napisaliśmy jednak co to jest backend i frontend. Programiści oraz szeroko pojęte środowisko informatyków poruszają się bardzo zręcznie i szybko w komputerowej rzeczywistości. Większa część określeń tej właśnie rzeczywistości zaczerpnięta jest z języka angielskiego. Podczas studiów informatycznych używane są również angielskojęzyczne określenia takie jak backend i frontend, które informatycy, programiści i webmasterzy muszą znać, aby wiedzieć, w jaki sposób wykonać dane zadanie. Klienci określeń tych znać nie muszą, ale żeby nie zagubić się w informatycznej dżungli ważne jest, aby firma, która tworzy stronę lub aplikację, porozumiewała się z Klientami prostym językiem, jaki jest zrozumiały dla osób, które nie mówią ani po angielsku, ani językiem informatycznym. Po to powstał nasz słownik określeń związanych z tworzeniem stron internetowych. W ten sposób porozumiewamy się między sobą, ale niekoniecznie określenia te mogą być znane naszym Klientom. Wiele osób pyta nas co to jest na przykład backend i frontend. Z naszym słownikiem już nie będzie to tajemnicą!

Fronend i backend ma każda strona internetowa

Jedna ze stron stworzona przez nasz zespół

Co to jest backend i frontend? Słownik pojęć związanych z tworzeniem strony internetowej!

Skupimy się nie tylko na tłumaczeniu angielskich określeń, ale również na podstawowych definicjach związanych z tworzeniem strony internetowej. Do dzieła! Wyjaśnimy co to jest backend i frontend, a także inne nieznane często wyrazy.

Administrator/admin – osoba, która nadzoruje poprawne funkcjonowanie strony internetowej. Jeżeli jesteś właścicielem strony to również jesteś jej administratorem. Administrator nie tylko nadzoruje działania strony, ale również nią zarządza. Ma dostęp do wszystkich elementów, znajdujących się na stronie oraz do ich edycji, dodawania oraz usuwania elementów. Właściciel strony internetowej nie zawsze musi być jej administratorem. Może wyznaczyć/nadać rolę, komuś, kto będzie sprawował opiekę nad stroną, zajmował się nią regularnie, dodawał nowe wpisy, produkty czy zdjęcia.

Backend- czyli to czego nie widać po wejściu na stronę internetową, czyli całe jej zaplecze techniczne. Użytkownicy stron nie widzą panelu administracyjnego i całej struktury strony stworzonej przez webmastera. To właśnie to, co niewidoczne, ale niezbędne do funkcjonowania strony nazywamy backendem. Co to jest frontend? Zaraz wyjaśnimy.

Bootstrap – to narzędzie, (a raczej zbiór elementów), które zostało stworzone na początku na potrzeby platformy Twitter. Dzięki niemu, praca informatyków była bardziej wydajna i prostsza ponieważ do dyspozycji mieli jedno narzędzie, które sprawiało, że prace wykonywane przez kilka osób były ze sobą spójne. Bootstrap został jednak doceniony przez informatyków na całym świecie i z narzędzia wykorzystywanego do tworzenia Twittera przekształcił się w narzędzie dostępne wszędzie i dziś jest popularną platformą do tworzenia stron mobilnych oraz responsywnych stron internetowych.

CSS – jest jednym z języków, jakim posługują się informatycy podczas tworzenia strony internetowej. Język pozwala na to, by ustawić wielkość czcionki, marginesów czy szerokości obrazków i tła na stronie internetowej. Inaczej rzecz ujmując CSS to lista reguł, które ustalają, w jaki sposób ma zostać wyświetlana przez przeglądarkę internetową zawartość wybranego elementu na stronie internetowej.

CMS – najprościej ujmując jest to system zarządzania treścią na danej stronie internetowej. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System, co oznacza właśnie system zarządzania treścią. Tworząc stronę internetową możemy również stworzyć system indywidualny, który będzie funkcjonował tylko dla danej strony, ale także skorzystać z gotowych systemów na przykład na platformie Wodrpress. Co można zrobić z CMS? Po stworzeniu strony internetowej, jeżeli chcesz wstawić obrazek, artykuł, lub zmienić treść wtedy używasz do tego właśnie CMS. Czyli system ten służy to tego, by strona wyglądała tak jak tego chcesz i żeby znajdował się na niej tekst, który stworzysz.

Content – to po prostu treść i cała zawartość strony internetowej, jej wszystkie elementy i to, co widoczne jest dla użytkownika na stronie. Im strona internetowa ma więcej merytorycznych i wartościowych tekstów, tym jest bardziej atrakcyjna dla odbiorców, ale również i dla wyszukiwarek internetowych.

Domena – domena internetowa czyli nazwa/adres strony internetowej. Domena składa się z dwóch części, czyli Twojej nazwy bez polskich znaków i dużych liter oraz tzw. rozszerzenia. Czyli na przykład wp.pl, onet.pl, tvn24.pl, czy nazwa naszej firmy greenview.org.pl. Dla każdego kraju mamy również osobne domeny. W Polsce jest to rozszerzenie pl., dla Niemiec de, a dla krajów Unii Eropejskiej eu. Domenę wybierasz sam, może to być Twoje imię i nazwisko plus dowolne rozszerzenie. Domeny kupuje się zazwyczaj u rejestratora domen. Należy wpisać nazwę strony internetowej i dobrać do niej rozszerzenie. Niektóre domeny są płatne, inne można znaleźć za darmo.

Footer – tłumacząc na język polski jest to tzw. stópka umieszczana na samym dole strony internetowej. Stopka zawiera zazwyczaj podstawowe informacje o firmie, czy autorze (jeżeli mamy do czynienia na przykład z blogiem). Stopka może zawierać informacje o regulaminie strony, lub politykę prywatności. W stopce popularne jest również umieszczanie odnośników do mediów społecznościowych.

Framework – określenie często pada przy rozmowie z Klientami na temat tworzeniu strony internetowej. Framework wspomaga tworzenie stron internetowych i dostarcza szkieletu do tworzenia aplikacji. Najprościej rzecz ujmując framework zawiera wiele elementów takich jak najczęściej używane narzędzia podczas tworzenia strony czy biblioteki. Dzięki temu, że w pracy nad stroną pomaga framework, informatyk może skupić się na pracy, która polega na pisaniu kodu, czyli mozolnej pracy tworzenia strony www. Na podstawie stworzonego zbioru funkcjonalności, tworzymy kolejne aplikacje i nie musimy robić wszystkiego od nowa,bo pomaga nam w pracy szkielet, czyli framework.

Frontend – wygląd i zachowanie strony – to co widzi użytkownik kiedy jak wpisze adres strony internetowe i kliknie enter. Widzimy wtedy zdjęcia na sliderze, menu i wszystko inne co jest potrzebne do przeglądania strony. Co to jest backend sprawdźcie powyżej.

FTP – jest to sposób na połączenie się z serwerem na którym są dane Klienta, często osoby tworzące stronę proszą o dostęp do FTP. W przenośni FTP to jakby drzwi do domu – domem jest serwer Klienta.

Header – to nagłówek strony. Nagłówek nie powinien zawierać zbyt wiele tekstu. Tytuł strony czyli jej nagłówek będzie się pojawiał w wyszukiwarce po znalezieniu danej strony i na tzw. belce, na samej górze, gdzie otwarte są wszystkie inne strony. Warto więc zadbać, aby nagłówek miał ciekawą nazwę,

Hosting – jeżeli tworzymy stronę internetową, funkcjonuje ona dzięki serwerowi. Hosting to właśnie miejsce, które otrzymujemy na danym serwerze. Wiele firm oferuje hosting na swoich serwerach, jednak wiele z nich jest bardzo słabej, jakości i wiele stron może mieć problem z wyświetlaniem się i prawidłowym funkcjonowaniem. Należy, więc wybierać firmy, które oferują hosting wysokiej, jakości.  W naszej firmie korzystamy z usług sprawdzonego dostawcy hostingu dla potrzeb serwerów developerskich, czyli takich na których przygotowujemy projekty przed oddaniem Klientowi. Polecamy je także Klientom i doradzamy ich wielkość i specyfikę.

JPEG (jpg) – jest to jeden z formatów, w jakich można zapisać zdjęcie cyfrowe. Zdjęcia w takim formacie można bez problemu przechowywać na swoim komputerze, ale też wykorzystywać w Internecie na swojej stronie internetowej. Często firmy tworzące strony internetowe proszą o przesłanie zdjęć właśnie w formacie JPG. To najczęściej stosowany format na stronie internetowej.

SEO – pozycjonowanie strony internetowej, optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, czyli najprościej rzecz ujmując działania, które mają na celu pokazanie danej strony internetowej jak najwyżej w wyszukiwarce. W ten sposób przyszłym Klientom łatwiej jest znaleźć daną firmę wpisując w Google słowa określające, to co chcą znaleźć. Na przykład strony internetowe Poznań, tanie strony internetowe.

Serwer – można przyjąć, że serwer to komputer, który działa w sieci internetowej przez całą dobę. Dzięki temu na serwerze możemy umieścić naszą stronę internetową, tworzyć skrzynki mailowe, a także przechowywać swoje pliki. Miejsce na serwerze umożliwia nam hosting.

Strona mobilna – strona internetowa, która różni się od strony dostępnej na komputery czy laptopy. Wersja mobilna strony jest skrócona do minimum, tak, by można było wydobyć z niej najważniejsze informacje. Strona mobilna to taka skrócona wersja danej strony internetowej, ale dostosowana do przeglądania jej w urządzeniach mobilnych.

Strona RWD (Responsive Web Design) – strona responsywna, czyli taka, która w bardzo prosty sposób dostosowuje się do każdego rodzaju ekranu – komputera, telefonu, tabletu. Materiały dostępne na stronie dostosują się do szerokości ekranu, co jest bardzo przydatne, zwłaszcza gdy nasi Klienci korzystają w większości z tabletów czy właśnie z telefonów do przeglądania stron internetowych. Strona responsywna jest taką samą wersją danej strony internetowej, tylko przygotowaną do przeglądania na różnych rodzajach urządzań.

Szablon strony internetowej – tworząc stronę internetową możemy wykonać ją od „zera”, lub skorzystać z dostępnych płatnych lub darmowych szablonów. Szablon to najprościej ujmując to, w jaki sposób strona będzie wyglądała.

Widget (widżet) – to obszary czy też  aplikacje które można wstawić na stronę w w okolicach stopki, a także na prawym i lewym pasku bocznym Mogą nimi być kalendarze, grafiki, które pokazują pogodę/temperaturę, ostatnie wpisy z bloga, ostatnie komentarze, najnowsze wpisy, a także wyszukiwarki informacji na stronie. Wszystko zależy od tego, co chcemy pokazać użytkownikom strony.

Powrót

MASZ PYTANIA?

NA PEWNO SIĘ Z TOBĄ SKONTAKTUJEMY!



    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania poprzez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji