Na jakiej platformie założyć sklep internetowy? Niedawno pisaliśmy o magicznej wtyczce do WordPressa – WooCommerce. Jednak to nie jedyny sposób na to,  żeby Wasz sklep zaczął wreszcie działać. Jednak zanim będziecie dzięki biznesowi online kosić grube miliony, musicie zastanowić się, na jakiej platformie chcecie ten biznes budować.

Na jakiej platformie założyć sklep internetowy?

Platfotmie? O co chodzi, z czym to się je i jaka jest różnica pomiędzy platformami do tworzenia sklepów internetowych? O WooCommerce pisaliśmy dość wyczerpująco, więc jeśli jeszcze nie widzieliście, możecie przeczytać artykuł tutaj. Dzisiaj za to, chcemy pokazać Wam różnice pomiędzy stworzeniem sklepu dzięki WooCommerce, a dzięki platformie PrestaShop. Budowa sklepu internetowego to dla nas bułka z masłem. Jednak to Wy musicie wybrać, która opcja jest dla Was korzystniejsza.

Jaka jest różnica pomiędzy Presta Shop a WooCommerce?

Słyszeliście kiedyś, że ktoś z Waszych znajomych wypowiada dziwne słowa, o których nie macie pojęcia? Może to były właśnie PrestaShop i WooCommerce? Jeżeli tak, to dobrze trafiliście. Wytłumaczymy tak prosto, jak tylko się da! A właściwie tak prosto, jak prosta jest budowa sklepów internetowych, które dla Was przygotowujemy! Projekt sklepu internetowego zaproponujemy Wam sami albo znajdziemy dla Was coś naprawdę super wśród szablonów. Wasz wybór, ale teraz skupmy się na tych dziwnych nazwach!

Wtyczka WooCommerce

Co to znaczy, że sklep internetowy jest na PrestaShop lub działa dzięki wtyczce WooCommerce?

PrestaShop-to oprogramowanie samodzielne dla sklepów internetowych. Oznacza to, że jest to specjalnie stworzona platforma do projektowania sklepów internetowych.

WooCommerce-nie jest samodzielnym oprogramowaniem, a dodatkiem, czy też wtyczką do platformy WordPress.

Skoro znacie już różnicę, możecie wybrać coś, co najbardziej Wam odpowiada. 

Fot. 2beecomers

Na jakiej platformie założyć sklep internetowy?

PrestaShop a WooCommerce. Jakie są między nimi różnice? Na co zwrócić uwagę i najważniejsze, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Waszego biznesu? No to jedziemy! Czemu niektórzy wybierają PrestaShop, a innym nawet przez myśl nie przejdzie, że mogą zrezygnować z WordPressa?

Jak wygląda zarządzanie sklepem z poziomu dwóch platform?

PrestaShop

 • możliwość zarządzania dużym sklepem i kilkoma sklepami z poziomu jednego panelu platformy,
 • możliwość tworzenia sklepów dla kilku języków jednocześnie,
 • łatwość śledzenia zamówień, najczęściej oglądanych i kupowanych produktów.

PrestaShop

WooCommerce

 • zarządzanie WooCommerce jest bardzo intuicyjne,
 • możliwość tworzenia sklepów w wielu językach,
 • jeżeli korzystaliście już z WordPressa, zarządzanie wtyczką i samym sklepem będzie dla Was bardzo proste,
 • jeżeli strona jest na tym samym CMS, co sklep, możesz z jednego panelu zarządzać i stroną i sklepem.

Jak modyfikować produkty w sklepie internetowym?

PrestaShop

 • system posiada ponad 3000 modyfikacji,
 • modyfikacje są płatne i bezpłatne,
 • w prosty sposób można dać możliwość zmiany koloru produktu, stworzyć newsletter, połączyć sklep z platformami płatniczymi, wdrożyć Google Analitycs.

WooCommerce

 • ponad 1000 modyfikacji,
 • dużo darmowych rozwiązań,
 • system oceniania produktów, system zniżek itd.

Ile to kosztuje?

PrestaShop

 • droższe rozwiązanie niż WooCommerce,
 • jeśli chcesz rozbudowany sklep, należy liczyć się z kosztami drogich, dodatkowych modułów.

WooCommerce

 • tańszy, niż PrestaShop,
 • wydatek na moduły,
 • pod uwagę trzeba w obu przypadkach wziąć koszty domeny i hostingu.

Na jakiej platformie założyć sklep internetowy?

Najlepiej wziąć pod uwagę to, czy nasza firma dopiero startuje, czy jesteśmy już dość dużym graczem na rynku. W drugim przypadku, ‚grubsze ryby’ mogą zdecydować się na sklep internetowy na PrestaShop. Platforma pozwala na budowę multi sklepu i zarządzanie nim. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań aby większy sklep zbudować także na Woocommerce.

Jeżeli prowadzisz sprzedaż mniejszej ilości produktów, sam chcesz zarządzać sklepem a jednocześnie stroną internetową, WooCommerce jest dla Ciebie.

PrestaShop i WooCommerce z punktu widzenia webmasterów

To były nasze obserwacje, dotyczące wyboru platformy dla sklepu internetowego. Teraz pora na nasze uwagi. Jako webmasterzy, wiemy, w jaki sposób zaprojektować sklepy i wiem, jakie problemy mają z nimi Klienci. Sklep ma być wygodny! Co jeszcze jest ważne? Oczywiście koszty!

PrestaShop to platforma, która owszem jest darmowa, ale nie ponosimy jedynie kosztów stworzenia podstawy sklepu. Inne wydatki, jakie trzeba ponieść, związane są z wyżej opisanym hostingiem, ale też płatnościami za pluginy czyli dostosowania sklepu do własnych potrzeb. Budując sklepy na platformie PrestaShop, nie jest łatwe też uzyskanie wsparcia i pomocy technicznej. W razie problemów, za każdym razem trzeba konsultować się z programistami, a poprawki muszą być wprowadzane ze znajomością kodu. Twórcy PrestaShop często też poprawiają wersję platformy i trzeba być na bieżąco z wdrażaniem ich do własnego sklepu. Wiele opcji i funkcjonalności na platformie jest dodatkowo płatna, czasami dzieje się tak, że prowadzenie sklepu i kupowanie dodatkowych funkcji będzie droższe, niż stworzenie sklepu z wtyczką WooCommerce. 

O tym, jak działa wtyczka WooCommerce i w jaki sposób działają sklepy internetowe na platformie WordPress, pisaliśmy tutaj. To oczywiście nasza opinia, ale może pomoże Wam w podjęciu decyzji.

Budowa sklepu internetowego zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujecie. Jeżeli zdecydujecie się na tworzenie sklepów internetowych, Poznań to miejsce, w którym projektujemy strony i sklepy więcej informacji można znaleźć tutaj. 

Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i wątpliwości i nie pozostawiamy Was bez pięknego sklepu, który wkrótce zacznie przynosić Wam zyski. Za to trzymamy kciuki! 

Interesuje Cię własny projekt?

Lukasz-Bober-Key-Account-Manager-Greenview-Small

Łukasz Bober
Project Manager
+48 501 757 664

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *