Joomla czy WordPress? Oto jest pytanie, a my postaramy się wyjaśnić Wam, jaka jest między nimi różnica i jakie są ich wady i zalety. Miliony stron stworzonych na platformie WordPress mogą być dowodem na to, że korzystanie z niej to duża wygoda dla użytkownika. Jak jest naprawdę i czy może Joomla przekona Was jednak do siebie?
Joomla czy WordPress?
O WordPressie na naszym blogu napisaliśmy już naprawdę sporo. Bardzo lubimy projektowanie stron internetowych na tej platformie, a i jej użytkownicy bardzo dobrze się o niej wypowiadają. Zapytaliśmy Was na naszym profilu facebookowym, z jakich platform korzystacie najchętniej? Joomla czy WordPress, a może jeszcze inna platforma?
Marcin pisze: Miałem okazje pracować na jednym i drugim. W mojej opinii WordPress jest bardziej łopatologiczny, łatwiej o gotowe rozwiązania jest ich więcej po prostu.
Oliwia: Wordpress i myślę, że przy nim zostanę.
Co skłania użytkowników do korzystania z platformy WordPress?
- intuicyjny panel administracyjny,
- nie wymaga dużego zaplecza technicznego,
- dużym atutem jest możliwość szybkiego pozycjonowania strony,
- na tej platformie można tworzyć duże serwisy, jak i nieskomplikowane strony, czy blogi,
- łatwiej o specjalistów w tej dziedzinie i późniejszy rozwój projektu,
- koszt relatywnie niższy niż rozwiązań indywidualnych, czy innych CMS, jak Joomla.
.
To oczywiście tylko kropla w morzu zalet platformy WordPress, a więcej przeczytacie o niej w naszych artykułach:
- Blogi firmowe na platformie WordPress
- WooCommerce-wtyczka do prowadzenia sklepu internetowego
- WordPress dla blogerów
Platforma Joomla
Co możemy napisać o tej platformie? Oczywiście, że podobnie jak platforma WordPress, Joomla nadaje się do projektowania stron internetowych i ma duże grono swoich zwolenników, do których my jednak nie należymy. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy WordPressem a Joomlą jest fakt, że ta ostatnia platforma jest dość skomplikowana w obsłudze. Nie jest tak intuicyjna, jak WordPress, ale też często wybierana przez użytkowników. A co z nazwą? Jeśli nie wiedzieliście, to Joomla czyta się jak ‚dżoomla’ i w języku suahili oznacza „razem”. Taka ciekawostka, przed poznaniem wad i zalet Joomli. Czyli jak to jest? Joomla czy WordPress?
Joomla – wady i zalety
Każda platforma ma oczywiście swoje jasne i ciemne strony, podobnie jest z platformą Joomla. Postanowiliśmy jeszcze raz się jej przyjrzeć i to specjalnie dla Was, bo my mamy już swojego faworyta wśród platform do tworzenia serwisów i stron internetowych. Przygotujecie się na duże, interaktywne emocje!
Zalety platformy Joomla
Najczęściej wymieniane zalety to możliwość tworzenia różnego rodzaju stron i serwisów. Na co jeszcze zwracają uwagę użytkownicy tej platformy?
- można tworzyć zaawansowane serwisy oraz witryny internetowe,
- prosta instalacja,
- dużo szablonów do wyboru,
- dobre narzędzie do zmian wyglądu strony i rozmieszczania elementów,
- możliwość używania wielu wtyczek,
- łatwiejsze zarządzanie skomplikowanym contentem (przykładowo: tysiące i więcej wpisów w dziesiątkach kategorii).
Wady platformy Joomla
I tu pojawiają się cechy Joomli, które nas od niej odstraszają. O co dokładnie nam chodzi i dlaczego naszym klientom proponujemy jednak wybór innego rozwiązania? Chodzi przede wszystkim o zarządzanie swoją stroną internetową, a więc to, co jest jedną z najważniejszych kwestii po tworzeniu witryny. Użytkownicy powinni sami dodawać nowe treści i powinno być to dla nich dość proste i intuicyjne. Niestety w przypadku platformy Joomla tak się nie dzieje. Co jeszcze nam się nie podoba?
- wydatki, które trzeba ponieść na zakup niektórych wtyczek, które na platformie WordPress są darmowe lub znacznie tańsze,
- skomplikowane zarządzanie treścią – jeśli nie jest jej aż tak dużo,
- panel administracyjny, który nie jest intuicyjny,
- skomplikowana aktualizacja platformy.
Joomla czy WordPress?
Teraz coś, na co czekaliśmy. Porównanie WordPressa i Joomli. Serwis BuildWith poinformował, że ponad połowa stron, które zbudowane są na CMS-ach (systemy zarządzania treścią) korzysta z WordPressa. Joomla i Drupal to tylko kilka procent udziału w tym rynku. Coś więc musi być tutaj na rzeczy. Dlaczego użytkownicy chętniej wybierają platformę WordPress? Między innymi dlatego, że dodatków i wtyczek, które posiada jest ponad 35 tysięcy, jeśli chodzi o Joomlę – 8 tysięcy. Koszty stworzenia strony na platformie WordPress są dużo mniejsze, niż w przypadku Joomli. Wreszcie wspomniany już panel administracyjny, przyjazny dla użytkownika. Jeśli chodzi o WordPress jest to platforma naprawdę prosta w obsłudze. Panel zarządzania w Joomli wymaga wiedzy, ale też cierpliwości, co sprawia, że jednak WordPress wygrywa ten pojedynek.
Jeżeli jednak korzystacie z Joomli i chcecie przekonać nas, że platforma ta naprawdę Wam odpowiada, czekamy na Wasze wiadomości i argumenty oczywiście! Jako agencja interaktywna z Poznania, którego mieszkańcy znani są z oszczędności, stawiamy na rozwiązania prostsze i tańsze. Może więc to przekona Was do skorzystania z WordPressa?