Jakie są najpopularniejsze systemy CMS? A co to w ogóle jest CMS-spytacie? Zawiłości związane z prowadzeniem strony internetowej wyjaśnialiśmy w tym wpisie na naszym blogu. CMS to krótko rzecz ujmując, system zarządzania treścią na stronie internetowej. Dzięki CMS możesz dodawać wpisy, zdjęcia, a także zmieniać kolory na stronie i dopasować ją do swoich wymagań. My najchętniej pracujemy w systemie zarządzania treścią, jaki daje nam WordPress. Jednak to nie jedyny CMS, a dzisiaj przedstawimy Wam te, które depczą WordPressowi po piętach.
Dzięki systemowi zarządzania treścią właściciel strony internetowej nie musi posiadać specjalistycznej i ‚magicznej’ wiedzy na temat tworzenia stron www. To właśnie systemy CMS służą do tego, by intuicyjnie, krok po kroku prowadzić Cię przez proces zarządzania zmianami na Twojej stronie www. Nasza firma w cenie projektu opracowuje instrukcję obsługi takiego systemu a także opcjonalnie możemy przeprowadzić krótkie szkolenie. Naszym zdaniem WordPress to najlepszy system do tworzenia jak i zarządzania stronami www.
Najpopularniejsze systemy CMS
Zanim rozpiszemy się na dobre, bierzemy rozpęd i pokazujemy Wam, jakie są cechy dobrego systemu zarządzania treścią. Na co powinniście zwrócić uwagę, wybierając CMS?
- Prosty w obsłudze system zarządzania treścią to podstawa. Intuicyjny, logiczny i taki, do którego znajdziecie poradniki, tutoriale i dokumentację w razie jakichkolwiek problemów. Jeżeli sami chcecie zarządzać treścią na stronie internetowej, duża ilość informacji na temat systemu to podstawa!
- Kolejna sprawa to moduły i rozszerzenia, które można stosować, używając systemu. O co chodzi? Chodzi o to, by z łatwością można było dodawać nowe moduły i funkcjonalności do strony.
- Duża liczba gotowych szablonów to coś, na co też warto zwrócić uwagę. Jeżeli nie macie kasy na projekty indywidualne, wybieracie gotowy szablon i instalujecie go na swoim CMS. W ten sposób oszczędzacie pieniądze, a zyskujecie nowoczesny wygląd strony ze świetnym systemem zarządzania treścią.
Najpopularniejsze systemy CMS w Polsce
Nie będziemy Was męczyć nudnymi statystykami. Ograniczymy się do jednego małego wykresiku i to wszystko! Wykres został stworzony na podstawie rankingu najczęściej używanych systemów CMS w Polsce-Ranking CMS Polska Sierpień 2016. Na podsumowanie bieżącego roku jeszcze czekamy. Jakie są wyniki rankingu?
Jak widzicie, zwycięzca jest jeden i to jaki! WordPress powalił w Polsce wszystkie inne systemy CMS na łopatki! Dlaczego? Tutaj przypomina się nasz fajny-a jakże! – wpis na temat platformy WordPress.
Kolejnym popularnym systemem zarządzania treścią jest Joomla. W naszym blogowym wpisie porównywaliśmy działanie platformy WordPress i Joomla. Porównanie możecie przeczytać tutaj.
Kolejny za WordPressem i platformą Joomla jest Drupal. O CMS platformy Drupal za chwilę napiszemy kilka słów.
Czwartym z kolei systemem jest Aristeer, ale w rankingu znalazł się też bardzo popularny w Polsce Blogger.
Przegląd najpopularniejszych systemów CMS
WordPress
Trzyma fason od wielu lat, a ciekawostką jest fakt, że prawie 25% stron internetowych na całym świecie zbudowanych jest właśnie na platformie WordPress!
Jakie zalety ma CMS WordPressa? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:
- Tysiące wtyczek, o których była już mowa wcześniej. W większości wtyczki udostępniane są za darmo
- Możliwość zarządzania rozbudowanym menu
- Prosta instalacja wtyczek i szablonów
- Intuicyjne zarządzanie treścią.
Jakie są wady tego rozwiązania?
- Niektóre elementy, które chcemy modyfikować, wymagają znajomości języka PHP
- Niektóre wtyczki zainstalowane na platformie WordPress muszą być często aktualizowane, aby platforma działała poprawnie,
- Strony na WordPressie należy zabezpieczyć przed atakami hakerów.
Joomla
Zalety CMS Joomla
- Prosta instalacja
- Duży wybór narzędzi takich jak dokumentacja, tutoriale i pomoc na forach internetowych innych użytkowników
- Wiele szablonów do wyboru-tu podobieństwo do WordPressa
- Wielofunkcyjność panelu administracyjnego
Wady CMS Joomla
- Droższa niż WordPress – zarówno w produkcji strony jak i zakupie wtyczek
- Panel administracyjny jest dość skomplikowany dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z zarządzeniem treścią na stronie
- Aktualizacja całej platformy jest dość skomplikowana.
- Nowe aktualizacje i rozszerzenia trzeba śledzić na bieżąco.
Drupal
Zalety CMS Drupal
- Sprawdza się dobrze, jeśli strona internetowa ma posiadać wiele treści różnego typu-teksty, wideo, zdjęcia [mówimy o tysiącach a nawet dziesiątkach tysięcy wpisów].
- Rozbudowany panel administracyjny, możliwość tworzenia grup użytkowników, przyznawania im określonych ról.
- Kilka tysięcy dostępnych wtyczek.
Wady CMS Drupal
- Instalacja wymaga dość dużej wiedzy na temat platformy.
- Jest bardziej skomplikowany w użytkowaniu, niż WordPress, czy Joomla.
- Nie jest polecany osobom, które tworzą proste strony.
- Zarówno cena produkcji jak i rozszerzeń jest większa – dlatego dla małych i średnich stron jest raczej nieopłacalny
Blogger
Zalety CMS Blogger
- Prosty w użyciu i idealny dla początkujących blogerów
- Do redagowania bloga można dodać innego autora
- W prosty sposób można zmienić szablon strony/bloga
Wady CMS Blogger
- Brak własnej domeny. Twój blog będzie miał domenę blogspot.com
- Blogger jest zarządzany przez Google, które bardzo często wprowadza zmiany, na które użytkownicy platformy nie mają wpływu.
- Blogger ogranicza nas tylko do prowadzenia bloga. Nie stworzymy na tej platformie sklepu, czy strony internetowej.
Informacji jest naprawdę sporo, ale staraliśmy się, żeby były podane, w jaki najbardziej przystępny sposób. Sami tworzymy strony www w oparciu głównie o platformę WordPress i na razie nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miało się coś zmienić. A jak jest u Was? Na jakich systemach funkcjonują Wasze strony, blogi, sklepy?