Programowanie dla dzieci. Znowu męczyć te biedne dzieciaczki, niech pooglądają telewizję! O nie, nie i jeszcze raz nie! Programowanie to owszem nauka, ale poprzez świetną zabawę i my pokażemy Wam, że właśnie tak jest! Jakiś czas temu na naszym blogu mogliście złapać słowniczek podstawowych pojęć związanych z tworzeniem stron internetowych. Niedługo będziecie mogli o to zapytać Wasze dzieci, rodzeństwo albo przypadkowo spotkanego dzieciaka na ulicy. Niby dlaczego? Programowanie dla dzieci to już nie szalony pomysł, ale coś, co konsekwentnie wprowadza się w życie od dłuższego czasu.

To wcale nie nasz pomysł, bo zabawa i gry to przecież najlepszy sposób na naukę. Wygrzebaliśmy gdzieś stronkę Scottie go, gdzie natknęliśmy się na coś, czego nie było, kiedy byliśmy dziećmi! Gra, która zachęca dzieciaki do kodowania! Stań się ekspertem w projektowaniu algorytmów i poznaj podstawy programowania-tak czytamy na stronie głównej. Zastanawiacie się pewnie, po co dzieciom nauka kodowania i czy w ogóle jest im to potrzebne. Czy taki odpoczynek po pracy, a raczej po nauce to dla nich relaks? Przyjrzymy się, jak to wygląda w praktyce. 

Dzieci uczą się programowania przez zabawę

Programowanie dla dzieci

Zacznijmy od początku. Wasze, nasze i ‚przyszłe’ dzieci nie będą chciały być wszystkim tym, kim my chcieliśmy być kiedyś, kiedyś. One będą chciały brać udział w tworzeniu nowych technologii, z którymi i tak mają do czynienia od najmłodszych lat. Będą chciały być social media managerami, software developerami czy webmasterami. To źle? Podążamy z duchem czasu, a ten technologiczny duch to codzienność dzisiejszych dzieci. Owszem budują z klocków lego, ale też mogą budować strony i pisać kody, bo to dla nich nic skomplikowanego.

Po co dzieci mają programować?

Z tej strony dowiedzieliśmy się, że do 2020 roku w Stanach Zjednoczonych będzie więcej miejsc pracy dla programistów, niż samych programistów. Czy to obiecujące prognozy? Jak najbardziej! A co jeszcze jest w programowaniu dla dzieci super?

  • nauka logicznego myślenia
  • wspieranie kreatywności u dzieci
  • pisząc, dzieci uczą się samodzielnego rozwiązywania problemów
  • no i to, o czym wspominaliśmy-dajemy dziecku szansę na znalezienie naprawdę dobrej pracy w przyszłości

Czy są jakieś wady? 

Z naszej perspektywy siedzenie przed tabletem lub komputerem przez dłuższy czas. Jeżeli jednak wyznaczymy dzieciom czas, kiedy mogą bawić się i programować i nie będzie to kolidować z ich szkolnymi obowiązkami, mogą od razu zacząć programować ? Programowanie dla dzieci tylko dorosłym może wydawać się bardzo skomplikowane, bo dzieciaki uwielbiają rozwiązywać zagadki, uczyć się i poznawać poprzez zabawę, a tak właśnie to działa.

Programowanie rozwija kreatywność

Jak zacząć uczyć dzieci programowania?

W Polsce temat wciąż jeszcze raczkuje, ale przyjrzeliśmy się kilku wpisom na temat programowania. Możecie się zainspirować, pociągnąć temat dalej, albo machnąć ręką ? Kilka artykułów i przydatnych linków:

  1. Blog2edu – możecie poczytać, dlaczego warto uczyć dzieci w domu robotyki i programowania. Ciekawe pomysły na tworzenie narzędzi do zabawy w domu. Porównanie cen poszczególnych narzędzi do nauki. Praktyczna wiedza w pigułce!
  2. Możecie zajrzeć też do Akademii Programowania – reklamują się jako jedna z pierwszych firm w Polsce, która zajęła się nauką programowania dla dzieci.
  3. Tutaj poczytacie o języku programowania dla dzieci i młodzieży – scratch
  4. Geek tata-podpowiada jakie narzędzia będą odpowiednie do danej grupy wiekowej dzieci i jakim zabawkom warto się przyjrzeć
  5. Fajne artykuły o programowaniu dla dzieci na anglojęzycznej stronce  

Interesuje Cię własny projekt?

Lukasz-Bober-Key-Account-Manager-Greenview-Small

Łukasz Bober
Project Manager
+48 501 757 664